UČEŠĆE ČLANOVA KULTUROLOŠKE SEKCIJE NA PROMOCIJI BOSANSKOHERCEGOVAČKE KNJIŽEVNOSTI

Dana 22.11.2017. godine članovi Kulturološke sekcije su sa nastavnicom Enisom Guja posjetili Multimedijalni centar Ilidža i učestvovali na promociji knjiga „ Kamen“ i „ Kaldrma“ književnice Elmire Helać- Mekić. Promotori ovih divnih dječijih romana su bili prof. Sabit Agić, dr. Mirsada Ćakal i mr. Vedrana Seksan. Sadržaj romana „ Kaldrma “ govori o surovoj, ali istinitoj ratnoj stvarnosti dvojice malih bosanskih dječaka Damira i Nedima gdje podrumi i zvuk granata zamjenjuju cvrkut ptičica. Ova knjiga nas uči da je jedna od najvećih vrijednosti PRIJATELJSTVO- knjiga o ljubavi i prijateljstvu. Knjiga je uvijek sa nama i ona je naš najbolji prijatelj. Jedna od poruka ovog zanimljivog romana bi bila sljedeća: „ Djeca ostaju čista i nevina i pored ružnih dešavanja u ratu. Tunel je simbol spašavanja u ovom djelu. “ Drugi roman „ Kamen “ je simboličnog romana i on je simbol vječnosti i čvrstine gdje je glavna junakinja Mina čvrsta kao naš čovjek, prkosna i ponosna. Glumica Vedrana Seksan je čitala odlomke iz romana, a mi smo uživali uz prigodan program učenika Osnovne muzičke škole Ilidža i Specijalnog zavoda Mjedenica. Roman je izašao u decembru 2015. godine i promovisan je po gradovima BiH i u Štokholmu. Ovom promocijom književnice Elmire Helać-Jukić i njenih knjiga „ Kamen“ i „ Kaldrma“ koja je bila organizirana od strane Općine Ilidža izašli smo bogatiji i duhovno ispunjeniji.